Purchase a Package of 10 Lessons & Save 10% Today (Get 1 Free Lesson)!

At LearnMate, we believe we should reward commitment and dedication. That’s why we provide our loyal customers with the ability to save on their lessons.

SAVE MONEY. TRACK ALL DEDUCTIONS. NO EXPIRATION.

To get started, simply fill out the form below and we will contact you within one business day to provide you with the invoice to check over first before payment.

  • If not, feel free to leave this field blank and submit this form.

GET ONE FREE LESSON FROM THE SAVINGS WHEN YOU PURCHASE A PACKAGE TODAY!


Since we started offering this to customers in early 2016, we’ve had over 1000 customers opt for the package! So why not join them and start saving today?

With the savings, when you purchase a discount package upfront you will get one free lesson with your tutor compared to paying lesson by lesson!

Why save you ask? It’s simple. By purchasing a package, you can use the savings towards the cost of school books, camps or even school fees. Or, just keep it in the bank!

When you purchase a package, it can be put towards either in-person, online tutoring or both! If you decide to switch the mode of tutoring at any time, the package can be used towards the new method of tutoring.

Save & Convenience. By purchasing your package, you also don’t have to worry about paying your invoice weekly. We’ll take care of all payments from your balance and you’ll be able to conveniently track all deductions in your online account!

Pay As You Go. Use your money whenever you’d like to have a lesson. There’s no obligations or agreements to have lessons weekly, so the package will only be debited when you have a scheduled lesson with your tutor. Talk about choice!


SAVE MONEY!

TRACK ALL DEDUCTIONS!

NO EXPIRATION!


See some examples of savings below if you purchase a package with LearnMate. Note that all costs are based on each lesson being an hour long (but you can adjust this if you wish). You can find all the terms and conditions about this offer at the bottom of this page. Be sure to also see our FAQ by clicking on the question below.

Tutor’s Hourly Cost: $35

Purchase Package of 10 Lessons = $350

Save 10% = $315 (Your Cost)

YOU SAVE $35!

Tutor’s Hourly Cost: $40

Purchase Package of 10 Lessons = $400

Save 10% = $360 (Your Cost)

YOU SAVE $40!

Tutor’s Hourly Cost: $50

Purchase Package of 10 Lessons = $500

Save 10% = $450 (Your Cost)

YOU SAVE $50!

Tutor’s Hourly Cost: $37

Purchase Package of 10 Lessons = $370

Save 10% = $333 (Your Cost)

YOU SAVE $37!

Tutor’s Hourly Cost: $42

Purchase Package of 10 Lessons = $420

Save 10% = $378 (Your Cost)

YOU SAVE $42!

Tutor’s Hourly Cost: $52

Purchase Package of 10 Lessons = $520

Save 10% = $468 (Your Cost)

YOU SAVE $52!


Over the course of your package use, the savings you accumulate from discounted prices each lesson will result in 1 free lesson.

  • For example, if your tutor normally charges $40 per hour and you decided to pay lesson by lesson (no package purchased), then over the 10 lessons at $40 per hour your total cost would be: $400.
  • However, if you purchased a package today and your tutor for example charged $40 per hour, the total cost would be $360 ($40 per hour x 10 lessons x 10% discount).
  • Therefore, the savings difference between no package $400 compared to purchasing a package of $360 leaves a savings of $40, which effectively gives you one free lesson.

No! It never expires. You can simply use it up as lessons occur. Whatever is left over will be refunded to your account when requested.

Never! The 10% discount comes from the earnings within LearnMate, so your tutor’s wage will remain the same, you will pay less for the lesson, but LearnMate will earn less. This ensures our tutors are fairly compensated for their time and you pay lesson per lesson.

“I am unsure how to actually book in the lessons when I don’t know the exact dates they will fall on yet to ensure I get the discount”

If you’re asking this question, then do not worry as all lessons are deducted on a pay as you go basis, meaning that whenever you have the lesson it will be deducted from your package. You don’t need to worry about having set lessons each week – just when you need! We will never deduct money from your package unless you organise a lesson.

To check your prepaid package balance anytime online, all you need to do is login to your account and click on the ‘Transactions’ link under the ‘Billing’ tab. Then on this page, the package balance will begin with ‘CN’ (followed by 5 or 6 unique digits) and will be located under the ‘Record’ column.

Yes! After each lesson, you will receive an activity statement that will highlight the lesson that just occurred, as well as the amount taken from the package.

Yes indeed you can! If you have multiple tutors with LearnMate, then we can split the package into 2 or even 3. If you have multiple tutors with LearnMate or if you would like to switch over to another tutor in the middle of your package, do note that all lessons with any other tutors at different prices will have a constant 15% discount applied. This will apply until your package runs out, at which time we will inform you about this.

No, we don’t charge you immediately after submitting the form above. Because each student has different tutors, we need to make sure we find the best solution for you, and when this is done in less than one business day, we will send you the invoice for review. Once confirmed, we will charge the credit card on file. However, if you’d like us to charge sooner, we can do that once you submit the form above; please specify this in the message requests box.

LearnMate always has been and always will be a pay as you go basis. You simply only pay for what you use and there are never any contracts.

No problem! The package can be used for any form of tutoring (e.g. in-person or through online means). If you wish to switch, just let your tutor know or let LearnMate know directly.

The amount you pay for the package is inclusive of GST, meaning you DO NOT need to pay any extra fees or GST as it’s already included in the total you pay.

We never make you sign a contract with LearnMate.

To get started, simply fill out the form below and we will contact you within one business day to provide you with the invoice to check over first before payment.

  • If not, feel free to leave this field blank and submit this form.

hello@learnmate.com.au

Terms and Conditions of this Offer: Customer must purchase at least 10 lessons at the same time to be able to receive the full offer. Offer is for 10% off the total cost of 10 hourly lessons with the tutor, with prices varying depending on the tutor’s hourly cost. This cost can be found in the tutor’s profile on the LearnMate site. This offer is not be used in conjunction with any offer found on the LearnMate site, including any past prepayments made by customers to LearnMate. The customer may continue to purchase discount packages for the duration of their tuition. All monies paid to LearnMate Tutoring Pty Ltd will be securely kept in a Westpac Trust account, where regularly auditing by an external auditor is conducted. All monies paid to LearnMate Tutoring Pty Ltd will be credited to your online account, where after each lesson, the amount will be deducted from this balance.

Purchase a Package & Save 10% on In-Person or Online Lessons