Our prices are fair and affordable. Excel in 2017 and beyond.

All of our tutors charge different prices depending on their experience, qualifications and location. You can find each tutor’s individual cost in their respective profiles when you conduct your search. Generally speaking, prices range from $30 – $55 per hour for a private tutor, with group lessons ranging from $20 – $35 per hour per student.

All LearnMate tutors are also trained and verified for your benefit. Here are just some of the reasons why you should choose us.

Independent Tutor

LearnMate Tutoring

Mass Group Lessons

Anyone can advertise tutoring services

Hand-picked tutors with amazing results!

Lower standard of tutor employment

No standard of training

Great training and resources!

Some training and resources

No background checks required

Background checks on all tutors!

Background checks provided

Some additional support

Free additional support all week!

Paid additional support

In your home or public space

In your own home or public space!

At a tutoring centre

Personal service

Personal service!

Mass-produced programs

$30 – $90 Per Hour

$30 – $55 Per Hour

$50 – $70 Per Hour

Customers Recommend Us!

97% of surveyed customers said they would recommend LearnMate to a friend or colleague.

We Meet Your Needs!

96% of surveyed customers said that LearnMate's services met their needs either very well or extremely well.

Our Customers Are Satisified!

97% of surveyed customers said they were either satisfied or very satisfied with LearnMate.

We Help Increase Marks!

On average, students have experienced a 19.4% increase in their overall marks at school.

Expert Guarantee.

All of our knowledgeable tutors go through a screening and training process to ensure we only provide you with the best HSC, IB, SACE, WACE & VCE tutors. All of our tutors have Working With Children Checks.

Feel Confident.

Receiving private tutoring is not just about learning the subject matter. It’s about self confidence that is not just applicable in high school, but will also transcend a lifetime in other areas of your life.

No commitment.

No contracts. No upfront fees. Whether you need a single lesson or help for an extended period of time, you are in control. You don’t need to commit to a tutor unless you want to. All of our prices are fair and affordable.

Convenient Billing.

LearnMate offers you three convenient payment methods: credit card, PayPal, or bank transfer, with a preference for automatic payments to help you save time and prevent headaches.

Discount Packages

We believe in rewarding commitment and dedication. Save up to 10% by purchasing your professional tuition in advance. With no booking fees, LearnMate Tutoring helps to take the hassle out of homework!

Affordable Prices

Receive premium tutoring for a not-so-premium price. You only pay what you use with prices starting as low as $30 per hour for private lessons. Check out our affordable prices here.

Convenient Locations.

Lessons can be held wherever you please. With LearnMate, you aren't restricted to a tutoring centre. Instead, you can choose to have lessons with your tutor at home, school, a public library or on Skype!

Study Tips.

LearnMate also provides you with weekly study tips! Not only do you receive support from your tutor, LearnMate also provides its dedicated customers with resources and weekly study tips via email to help you succeed!

Start your search for an amazing tutor today!

Pricing